مدیریت پول, هوش مالی کودکان و نوجوانان

8 اشتباه والدین که آینده کودکان را تغییر می دهد

8 اشتباه والدین که آینده کودکان را تغییر می دهد

آموزش مباحث پولی به کودکان، در صورتی که خود والدین در این زمینه آموزشی ندیده باشند، کار بسیار سختی است، اما امروزه بیشتر از گذشته، کودکان شما، نیاز دارند تا در مورد مهارت های اولیه پولی آموزش ببینند. کودکان امروز در شرایط بسیار دشوار اقتصادی قرار دارند، افزایش روزانه مخارج زندگی، هزینه های آموزش و رشد روزافزون بدهی و قروض والدین، بخش کوچکی از چالش های پیش روی اعضای یک خانواده می باشد. لذا به همان میزان که شناخت در مورد اینکه والدین چه کار های را باید در آموزش مهارت های پولی به کودکان انجام دهند، انجام ندادن یکسری کار ها نیز بسیار اهمیت دارد. اگر شما هر یک از اشتباهات زیر را مرتکب شوید، ممکن است آینده پولی و مالی کودکان خود را تغییر دهید. پس بهتر است این 8 اشتباه را به دقت مطالعه کنید و حداقل دقایقی به آنها فکر کنید، مطمئن باشید، نتایج آن برای خانواده شما بسیار گرانبها خواهد بود.

1.صحبت نکردن با کودکان در مورد پول
معمولا عادت ها و عقاید پولی در نوجوانی و جوانی در افراد ایجاد می شود، که دیگر برای جبران اشتباهات و انجام برنامه ریزی موثر، خیلی دیر شده است. پس بهتر است از همان دوران کودکی و مرحله به مرحله، آموزش های لازم را در مورد پول به آنها انتقال دهید، و کودکان عادت های مالی خوب را در یک فرایند بلند مدت بیاموزند، تا اینکه در دوران نوجوانی و جوانی آنها بخواهید عادت های بد پولی خود را اصلاح کنند، همانطور که می دانید، از بین بردن عادت های بد، کاری بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود. بهتر است قبل از اینکه کودکان شما به شناخت کاملی در مهارت های پولی برسند، شما پایه های محکم و استواری را در اندیشه مالی آنها ایجاد کنید، در نتیجه آنها برای مواجه شدن با شرایط سخت اقتصادی که در زندگی آینده آنها وجود خواهد داشت، آماده می شوند. به همین دلیل از صحبت کردن در مورد پول و نیاز های مالی کودکان فرار نکنید.
https://telegram.me/mohsenrajabisite

2. صحبت کردن به صورت منفی در مورد پول
مطمئنا برای شما بارها اتفاق افتاده است که به کودکان خود گفته اید؛ “این خیلی گران است و ما نمی توانیم آن را تهیه کنیم” یا اینکه ” آیا تو فکر می کنی پول روی درخت رشد می کند که من خیلی پول داشته باشم” و یا این جمله که ” تو فکر می کنی من دستگاه پول سازی دارم” تمامی این عبارت، بار منفی زیادی در ذهن کودکان در مورد پول ایجاد خواهد کرد. حتی اگر این شرایط واقعا برای شما وجود داشته باشد و شما صادقانه آن را بیان کنید، این نوع برخورد کردن باعث خواهد شد که یک نگاه منفی در ذهن کودک شما نسبت به پول و مباحث مالی ایجاد شود. شاید اولین و کمترین تاثیر بر روی آنها این است که فکر کنند، آنها نیز نمی توانند هزینه های زندگی خود در آینده را تامین کنند. این باعث می شود آنها دچار استرس و نگرانی در مورد وضعیت مالی خود شوند، و این احساس تا پایان زندگی همراه آنها خواهد بود. به جای اینگونه رفتار کردن، شما می توانید به آنها بگوئید؛ ” آن چیز خاص را در این هفته یا ماه نمی توانید، خریداری کنید و اگر تو می توانی راهی را برای بدست آوردن پول و خرید آن پیشنهاد کن” و یا اینکه به آنها بگوئید؛ ” تو می توانی آن را داشته باشی، اما باید از پول خودت آن را تهیه کنی ” این جملات حداقل تاثیری که بر روی کودک شما خواهد گذاشت این است که او با خودش می گوید، هر چند من اکنون نمی توانم آن چیز را از طریق والدین خود تهیه کنم، اما تلاش خواهم کرد تا در آینده خودم آن را خریداری کنم” این از طرفی یک نقطه شروع برای ایجاد حس مسئولیت پذیری پولی و مالی در کودکان خواهد بود و از طرف دیگر او یاد می گیرد که می تواند با تلاش و برنامه ریزی به هر آنچه می خواهد برسد.

3. پرداخت بدون حساب پول به کودکان
من معتقد هستم که پرداخت پول چه به صورت پول توجیبی و یا هر گونه پول دیگر به کودکان، بدون حساب و کتاب عملی بسیار مضر و خطرناک از لحاظ فاکتور های اساسی آموزش مباحث پولی به کودکان می باشد. پرداخت پول بدون زحمت به کودکان باعث ایجاد توقع و حس طلبکاری در آنها خواهد شد، که این حالت می تواند برای زندگی مالی آینده شان بسیار خطرناک باشد. مطمئنا شما این جمله را از کودکان خود بارها شنیده اید که ” پدر یا مادر، شما باید به من پول بدهید! ” همانطور که می دانیم خود شما نیز باید برای بدست آوردن پول و کسب درآمد تلاش کنید، پس بهتر است این واقعیت هر چند تلخ را به کودکانتان نیز هر چه زودتر آموزش دهید. در حال حاضر بیشتر کودکان مفهوم و معنای کسب درآمد را متوجه نمی شوند و این بخاطر وجود اینگونه رفتارهای اشتباه والدین در گذشته بوده است. وقتی به کودکان پول بدون حساب و یا پول مجانی می دهید، آنها قدر پول را نمی دانند و در عوض اگر برای بدست آوردن پول تلاش نمایند و دچار تحمل و سختی شوند، در اینصورت پول خود را بهتر مدیریت خواهند کرد. این یک روش موثر در آموزش های مقدماتی ارزش پول به کودکان می باشد. بهتر است به آنها یاد بدهید که هیچ چیزی در این دنیا مجانی و رایگان بدست نمی آید و برای بدست آوردن هر چیزی باید کار و تلاشی انجام شود. این درس را هر چه زودتر کودکان آموزش ببینند، بهتر خواهد بود.

4. دچار شدن به بیماری ولخرجی
اگر یک کودک 5 ساله از شما هزار تومان دریافت کند و 1000 تومان هم خرج کند، در واقع تمام پولش را تمام نماید، زمانی که او به سن 10 یا 15 سالگی و حتی 20 سالگی نیز برسد، باز هم تمامی مبلغ پول نزد خود را خرج خواهد کرد. این رفتار خرج کردن تمامی پول، تا بزرگسالی به صورت یک عادت همیشگی در کودکان خواهد ماند، و فاجعه از همین جا شروع می شود. در واقع آنها به بیماری ولخرجی دچار شده اند، که اگر در دوران کودکی آن را مداوا نکنیم، در بزرگسالی دیگر خیلی دیر خواهد شد. این قانون را فراموش نکنید که اگر شما روزی یک میلیون تومان درآمد داشته باشید، و تمامی آن را خرج کنید، باز هم فردی فقیر خواهید بود. ثروتمند شدن به مبلغ پولی که شما بدست می آورید ربطی ندارد، بلکه به میزان پولی است که نگه می دارید و سرمایه گذاری می کنید. این رفتار و عادت اشتباه می تواند آینده کودک شما را دگرگون نماید. به آنها توضیح دهید که وقتی در یک فروشگاه مشغول خرید هستند، در واقع مالکیت پول خود را به فروشنده انتقال داده اند، و از آنها بخواهید که در این مورد خوب فکر کنند، که آیا آن چیزی را که می خواهند بخرند، ارزش از دست دادن پولشان را دارد یا خیر؟ این یک سوال کلیدی در آموزش مباحث پولی به کودکان می باشد که باید در ذهن آنها نهادینه گردد.

5. توجه نکردن به ارزش حساب بانکی کودکان
در اکثر نقاط دنیا، مردم بیشتر از درآمد خود، خرج می کنند، در کشور ما نیز در سال های گذشته با شرایط موجود اقتصادی، این مساله به یک امر طبیعی تبدیل شده است. لذا در آینده تمامی خانواده های که دچار این وضعیت خواهند بود، دیگر پولی برای دوران بازنشستگی و از کار افتادگی خود نخواهند داشت، این نقطه بحرانی و شاید پایانی در سیکل زندگی اقتصادی خانواده های ایرانی خواهد بود. در حال حاضر خیلی از مردم سعی می کنند که با بانک ها، ارتباط خود را حفظ کنند، لذا درآمد خود را در حساب بانکی قرار می دهند و هر گاه که به پول نیاز داشتند با مراجعه به بانک و حساب خود هزینه هایشان را پرداخت خواهند کرد. هر چند ممکن است در نگاهی ظاهری به اینکار، افراد، فکر کنند که بردن پول در بانک و سپس خرج کردن آن از طریق سیستم بانک کاری بیهود و اضافی باشد، اما همانطور که می دانیم امروز سود حساب های بانکی به صورت روزشمار می باشد و هر مقدار که شما در بانک پول بیشتری پس انداز کنید و از خرج کردن پول خود صرف نظر کنید، پول و سود بیشتری نصیب شما خواهد شد. با پیوند دادن کودکان به حساب های بانکی نه تنها آنها از این امتیاز برخوردار خواهند شد، بلکه آنها به پس انداز کردن بیشتر پول خود تشویق می شوند. باید به آنها بفهمانید که هر چند ممکن است با پس انداز کردن امروز خود، در خرج کردن پول با محدودیت بیشتری مواجه شوند، اما در آینده به نتایج مالی بسیار ارزشمندی دست پیدا خواهند کرد. به آنها این قانون طلایی در مورد پس انداز را بگوئید که با پس انداز کردن پول، در واقع پولشان را به خودشان پرداخت کرده اند. البته امروزه با شرایط فعلی اقتصاد کشور ما باید در کنار تشویق کودکان به پس انداز کردن، مبحث مهم تورم و کاهش ارزش پول را نیز به آنها آموزش دهیم.

6. ایجاد حس ناتوانی و عدم اعتماد به نفس مالی در کودکان
امروزه کودکان در خانواده ها از عدم آموزش های مالی ابتدایی رنج می برند، آنها نه تنها نمی دانند که چگونه باید پول بدست آورند و به چه صورت آن پول را خرج نمایند، حتی امروزه دیگر کودکان نمی دانند که چه چیزی می خواهند و در واقع دچار یک سردرگمی مالی و اقتصادی شده اند. در به وجود آمدن اینچنین شرایطی اگر به عواملی بیرونی که حکومت ها و مدیران اقتصادی کشور در آن نقش بسزایی دارند، پرداخته نشود، والدین نقش تعیین کننده ای خواهند داشت. با قرار گرفتن کودکان در این برزخ پولی و مالی، والدین سریعا عکس العمل نشان می دهند و بار مالی زندگی کودکان را خود بر عهده می گیرند، این نقطه آغازین مسیری اشتباه خواهد بود که زندگی پولی کودکان را در آینده تهدید جدی خواهد کرد. در واقع کودکان نا خواسته روش زندگی را می آموزند و به آن عادت خواهند کرد که پدر و مادر بار اصلی و فشار زندگی را تحمل می کنند و متاسفانه این حالت حتی زمانی که آنها ازدواج می کنند نیز ادامه خواهد داشت. اکنون در کشور ما کم نیستند پدران و مادرانی که پس از ازدواج بچه های خود، هنوز هزینه های مالی زندگی مشترک آنها را تامین می کنند. شاید ساده ترین راه حل از بین بردن این معضل در محدوده اقتصاد یک خانواده، فراهم نمودن آموزش های لازم پولی و مالی به فرزندان از همان دوران کودکی باشد. شما به عنوان والدین مسئول هستید که روش های کسب درآمد، ایجاد و پیدا نمودن شغل و سایر موارد مربوطه را به آنها آموزش دهید، در غیر اینصورت شما با کودکانی مواجه می شوید که حتی نمی توانند از پس ابتدایی ترین کار ها و وظایف خود برآیند. مطمئنا در این شرایط بیشترین صدمه ابتدا به زندگی شخص شما و سپس کودک شما وارد خواهد شد.

7. عدم توجه به آموزش اخلاق و مسئولیت کاری در کودکان
امروزه کودکان دچار بیماری رفتاری پرتوقعی اقتصادی از والدین خود شده اند، که از آن به کودک سالاری نیز نام برده اند، شاید در حوزه امور پولی و مالی خانواده ها این یکی از بزرگترین معضلاتی باشد که والدین در مورد کودکان خود با آن مواجه هستند. اخلاق و مسئولیت کاری یک ویژگی نیست که به صورت ارثی از والدین به کودکان انتقال یابد. ما باید به کودکان آموزش دهیم که در جوامع امروزی برای بدست آوردن یک اسباب بازی فکری، وسیله ورزشی و حتی خوراکی های خاص که آنها دوست دارند، باید به سختی زحمت کشیده و کار کنند. شما هر چه زودتر اخلاق و مسئولیت کاری را به کودکان آموزش دهید، آنها زودتر به وضعیت با ثبات پولی خواهند رسید. خیلی از والدین می گویند که کودکان آنها تنبل هستند و حتی در کارهای منزل نیز هیچگونه کمکی نمی کنند، در این شرایط بهترین کار حداقل اجبار آنها در انجام دادن کار های شخصی خودشان می باشد. اگر کودکان امروز در انجام کار های منزل به شما کمکی نکنند ولی از حمایت مالی شما برخوردار باشند، در آینده با مشکلات بسیاری روبرو خواهید شد. پس سعی کنید از همان کودکی ارزش کار کردن و داشتن روحیه کاری را به آنها آموزش دهید.

8. عدم آموزش سرمایه گذاری و کسب سود به کودکان
سرمایه گذاری برای کودکان یک مفهوم پولی بسیار قدرتمند می باشد. آنها به خاطر دور بودن از این واژه، توجه ای نیز به آن ندارند، شاید به خاطر اینکه به لحاظ مالی کودکان همیشه به پدر و مادر خود وابسته هستند، اصلا در مورد سرمایه گذاری نیز فکر نمی کنند. در واقع آنها فکر می کنند که سرمایه گذاری یک کار بزرگ و فقط مخصوص بزرگسالان می باشد. شما باید این تفکر را از بین ببرید. باید به آنها آموزش دهید که حتی با مبالغ ناچیز هم می توان وارد عرصه سرمایه گذاری و کسب سود شد. همانطور که می دانید با یک برنامه ریزی منظم و سرمایه گذاری های پیوسته می توان به سود های پیوسته و البته روز افزون نیز رسید. این مهارت را باید به آنها انتقال دهید و در این راه اجازه دهید آنها اشتباه نیز داشته باشند. با شروع سرمایه گذاری توسط کودکان آنها فرایند پول سازی را به خوبی فرا می گیرند، و علاوه بر این مفهوم و معنای بازنشستگی نیز برای آنها به صورت شفافی مشخص خواهد شد. آنها می فهمند که زمان محدودی برای ایجاد شرایطی مناسب مالی در زندگی دارند و باید از کوچکترین فرصت ها، بیشترین استفاده را ببرند.

تحقیقات نشان می دهد که شما با یک دستمزد ناچیز هم می توانید میلیونر شوید، اما باید کار را خیلی زود و در دوران کودکی و نوجوانی شروع کرده باشید. به راستی اگر توجه به مسائل مالی اینقدر مهم می باشد، و می تواند در موفقیت مالی کودکان نقش بسزایی داشته باشد، چرا ما این آموزش ها را در کودکستان ها و مهدکودک ها به بچه ها انتقال نمی دهیم؟ آلبرت انیشتن در اهمیت سرمایه گذاری و کسب سود می گوید، “به نظر من هشتمین عجایب دنیا سود مرکب می باشد”. سعی کنید مفهوم سود مرکب را به کودکان هر چه زودتر آموزش دهید. به آنها بگوئید سود مرکب مانند یک سیب بر روی شاخه درخت است که در دل خود دانه های زیادی دارد.

https://telegram.me/mohsenrajabisite

تمامی این عادات برگشت پذیر هستند، پس سعی کنید هر چه زودتر این رفتار ها را اصلاح نموده و مدیریت صحیح و خوب پول را به طور مستمر به کودکان آموزش دهید، حتی لحظه ای از اهمیت و ارزش پول در زندگی کودکان خود نباید غافل شویم. امیدوارم شما و کودکانتان زندگی لبریز از عشق، امید و موفقیت داشته باشید.

author-avatar

درباره محسن رجبی

من محسن رجبی هستم؛ مدیرسایت آموزش مدیریت پول و هوش مالی کودکان و بخشی از فعالیت‌های من در این زمینه به شرح زیر است: – نگارش بیش از 30 عنوان کتاب برای کودکان در زمینه مهارت ها و سواد اقتصادی – نویسنده کتاب “چگونه هوش مالی کودکان را افزایش دهیم؟ راهنمای والدین” – نویسنده کتاب “کارآفرین ها و میلیونر های جوان” (کتابی انگیزشی مخصوص کودکان و نوجوانان) – نگارش بیش از 50 مقاله آموزشی در حیطه هوش مالی کودکان در مجلات تخصصی – طراحی و تولید ابزارهای آموزشی و بازیهای فکری در زمینه هوش مالی برای کودکان و نوجوانان – اجرای سخنرانی و کارگاههای آموزشی مربوطه – طراحی و ارائه دوره جامع هوش مالی کودکان، مناسب گروه سنی 6 تا 12 سال – تدارک و طراحی دوره های آموزشی غیر حضوری در زمینه سواد مالی و مدیریت پول توسط کودکان

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *