داستان ما

داستان ما

داستان ما

از زبان محسن رجبی

مربی و موسس یک قدم بزرگ

 

قصه ی ما یعنی قصه ی یک قدم بزرگ از زمانی شکل گرفت که می دیدم اکثر دوستانم یا اطرافیانم در زمان انتخاب رشته دبیرستان و حتی ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، دچار سردرگمی هستند و در بیشتر مواقع و بعد از فارغ التحصیلی از مسیری که رفته اند زیاد خشنود و راضی نبودند، از طرف دیگر یکی از مهمترین مشکلات این افراد بعد از پایان دوران تحصیل و ورود به بازار کار عدم آشنایی با مفاهیم مالی و روش های بدست آوردن پول از تخصصی که در دانشگاه کسب کرده بودند، هست. در واقع ما در کشور افراد را در سیستم آموزشی برای زندگی واقعی آماده نمی کنیم و بچه ها با 20 سال تحصیل و زمان گذاشتن برای آموزش های رسمی مختلف خیلی از مهارت های لازم برای زندگی را آموزش نمی بینند. تمامی این موارد باعث سردرگمی و آزمون و خطای بچه ها در زندگی می شود. اما من خوشبختانه از کودکی و سنین خیلی پایین در کسب و کار های مختلف کار کرده بودم و رشته دانشگاهی که با علاقه زیاد خواندم هم رشته اقتصاد بود، ترکیب این تجربه و دانش باعث شد که به این فکر بیافتم تا توجه کودکان و نوجوانان را از همین سنین پایین به موارد مهمی که می تواند زندگی آنها در آینده را تحت تاثیر قرار دهد، جلب کنم. دوست داشتم بچه ها از همان دوران کودکی در مسیر خوبی قرار بگیرند و هرزمان به گذشته نگاه می کنند از مسیری که طی کرده اند، خوشنود و راضی باشند، این هدفی بزرگ و البته مسیری ناشناخته برای من بود. اما زمانی که اولین مقاله خودم را در زمینه هوش مالی کودکان در روزنامه دنیای اقتصاد چاپ کردم از استقبال و پیگیری خواننده ها و مخصوصا والدین بسیار شگفت زده شدم و فهمیدم که هدف و مسیری که انتخاب کرده ام کاملا درست و مورد نیاز خانواده ها است. کتاب اولم را نوشتم و بعد از آن محصولات آموزشی و دوره های زیادی را طراحی و تولید کردم و به اینصورت بود که مجموعه یک قدم بزرگ شکل گرفت. اکنون چند سال از شروع فعالیت یک قدم بزرگ می گذرد و من همچنان در کنار بچه ها و خانواده های آنها در جهت آموزش مهارت های زندگی و مخصوصا هوش مالی کودکان از بودن با آنها لذت می برم. انتقال آنچه تجربه کرده ام و انتقال دانش اقتصادی و کارآفرینی خودم به کودکان سرزمینم برایم بسیار اهمیت ویژه ای دارد و از مهمترین دغدغه های من در مجموعه یک قدم بزرگ می باشد.

و ادامه داستان از زبان مدیر یک قدم بزرگ

سارا تقی نژاد نمین

احساس نگرانی و ترس از آینده یک حس بسیار ارزشمند است که باعث می شود به آنچه می خواهیم و هستیم فکر کنیم ، اینکه چه نیازی می تواند پشت این احساسات باشد به نظرم حدس می زنم که نیاز به عشق و تعلق ، بهره وری، مشارکت ، کشف ، رشد و پیشرفت ، یادگیری ، اطمینان خاطر، توجه، معنا، موثر بودن، آرامش ،ابراز فردی، ارتباط با خود و دیگران ،آزادی ، استقلال و بقا پشت احساس ترس و نگرانی از آینده وجود دارد .
ممکن است برای هر فرد مجموعه ای از این نیازها یا برخی ازآنها یا حتی نیازهای دیگر نیز باشد اما چطور می شود این نیازها را براورده کرد که احساس رضایت در زندگی داشته باشیم و کیفیت زندگی را بالا ببریم این را انتخاب نوع خواسته مشخص می کند که ان هم در زمانهای مختلف متفاوت است . یعنی ما در زمانهای مختلف برای هر نیازمان به روشهای مختلف انتخاب می کنیم  یعنی با خواسته مختلف روبرو هستیم زمانی برای رفع تشنگی آب می خوریم زمان نوشیدنی دیگر .

به نظر یک قدم بزرگ اینکه چیزی ذاتی است یا اکتسابی اهمیت آموزش ، هدایت گری ، یادگیری را کم نمی کند .

یک قدم بزرگ اعتقاد دارد ما انسانها همیشه به دانش تخصصی و متمرکز شدن در آن موضوع برای برآورده نیازهایمان احتیاج داریم .

یک قدم بزرگ به این فکر می کند زیبایی زندگی به تفاوت روشهای براورد نیاز از طریق خواسته های متفاوت است .

موسیقی زندگی همیشه بر یک ریتم نیست کافی است در لحظه به هدف و رسالتی که در زندگی داریم و انتخاب کرده ایم به موسیقی زندگی آن لحظه گوش بدهیم .

موسیقی زندگی خود مشخص می کند خواسته از چه راهی براورده شود تا لذت وصف ناشدنی به ما بدهد و وجودمان را لبریز از عشق کند .

یک قدم بزرگ می خواهد  کمک کند و در کنار شما و فرزندانتان باشد تا به بهترین شکل نیازتان براورده شود.

این قصه یک قدم بزرگ است که پایانی ندارد ….

author-avatar

درباره محسن رجبی

من محسن رجبی هستم؛ مدیرسایت آموزش مدیریت پول و هوش مالی کودکان و بخشی از فعالیت‌های من در این زمینه به شرح زیر است: – نگارش بیش از 30 عنوان کتاب برای کودکان در زمینه مهارت ها و سواد اقتصادی – نویسنده کتاب “چگونه هوش مالی کودکان را افزایش دهیم؟ راهنمای والدین” – نویسنده کتاب “کارآفرین ها و میلیونر های جوان” (کتابی انگیزشی مخصوص کودکان و نوجوانان) – نگارش بیش از 50 مقاله آموزشی در حیطه هوش مالی کودکان در مجلات تخصصی – طراحی و تولید ابزارهای آموزشی و بازیهای فکری در زمینه هوش مالی برای کودکان و نوجوانان – اجرای سخنرانی و کارگاههای آموزشی مربوطه – طراحی و ارائه دوره جامع هوش مالی کودکان، مناسب گروه سنی 6 تا 12 سال – تدارک و طراحی دوره های آموزشی غیر حضوری در زمینه سواد مالی و مدیریت پول توسط کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *